Witam.

Ten wpis ma na celu pokazać ewidentny błąd Ministerstwa Środowiska czy też Klimatu. W zasadzie to z końcem 2019 roku nowy minister został powołany. W związku z tym mamy na planie dwóch nowych Panów Michałów. Michał Woś i Michał Kurtyka.

Więcej o powołaniu nowych ministrów tutaj: "Michał Kurtyka i Michał Woś powołani na ministrów." https://www.gov.pl/web/klimat/michal-kurtyka-i-michal-wos-powolani-na-ministrow

Ale gdyby Michały radę dawały i bałagan ze śmieciami opanowały to bym nic nie pisał. Tymczasem w sieci chuczy o tym jak sortować prawidowo odpady. Zalecenia Ministerstwa Środowiska w 2017 roku były następujące.

Proszę szczególnie zwrócic uwagę na liczbę pojemników, które mają nam ogarnąć sprawę recyclingu i ten cały śmieciowy bałagan.

undefined

Dlaczego to jest zła metoda, jak zaznaczyłem na czerowno na tym obrazku? No cóż, nie mam nic przeciwko selektywnej zbiórce odpadów, co sugeruje częściowo opis z misterstwa, lecz poznajmy najpierw zasadę gdzie i jakie rozmieścić pojemniki dla metody bardziej podstawowej i wręcz w recyclingu fundamentalnej.

Czyli może wystarczą 4, albo tylko 3 pojemniki? No cóż, proszę zobaczyć co sugeruje zagraniczny potentat od recyclingu w Irlandii, czyli firma AES IRL.

undefined

Czy cztery to źle? To niby dobra liczba, ale nazewnictwo koszy już kuleje. W recyclingu chodzi o to aby jak największy procent odpadów był przeznaczony do ponownego wykorzystania. A jak sugeruje nazwa po koszem w kolorze niebieskim z lewej strony, tylko ten jest przeznaczony rzekomo do recyclingu.

Sam korzystałem przez dobre 10 lat z usług tej firmy będąc na emigracji i nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby odbierała na raz czy w ogóle 4 oddzielne kosze z odpadami z jakiegoś gospodarstwa domowego. Chodzi oczywiście o typy czyli skład mieszanki odpadów w danym pojemniku. Firma ta nie odbierała na pewno szkła, gdyż przy osiedlowym sklepie z żywnością stały oddzielne pojemniki do sortowania tego surowca. Podwoziło się tutaj butelki czy słoiczki i wrzucało do odpowiednich komór, segregując na poszczególne kolory. No ale to metoda tylko dla nie-daltonistów. Więc nie każdy ją wykona dobrze.

Dlatego w ogóle należy sortowanie odpadów, zacząć skromnie, czyli małym nakładem pracy. Domowym sposobem należy sortować w kuchni na 3 pojemniki. I tyle wystarczy w kuchni, gdzie trwa "walka" o przeżycie, gdzie robiąc jaja na boczku, kura się angażuje, a świnia poświęca życie.

No i tym sposobem znamy niby podstawową ilośc pojemników. Ale to nie wszystko.

Fundamentalne prawo i równanie matematyczne mówi, że pojemników ma być 9 dla każdej rodziny.

Dziewięć na całe życie, dla zwykłej rodziny mieszkającej w niedużym domu na osiedlu mieszkaniowym.

Formuła wygląda tak: (...+X+Y+Z)=6.    Proste? Oczywiście, mamy trzy zmienne X,Y,Z i już je opisuję.

X=3 ilośc pojemników w kuchni.

Y=2 ilośc pojemników na osiedlu dla selektrywnej zbiórki na odzież i na szkło.

Z=1 to kontener załadowywany na ciężarówkę, może być to tzw. SKIP zamawiany w systuacji remontu w domu. (Malowanie, Przemeblowanie, Renowacja, Przebudowa itp.). Czyli zamawiany w systuacji awaryjnej.

Aby lepiej zobrazować, że chodzi o 9 a czasem o 10 pojemników dla rodziny, rozpiszę równanie i dodam dwie zmienne.

Formuła po dodaniu jednej zmiennej wygląda tak: (...+X1+X2+Y1+Z1)=9. Proste?

X1=3 ilośc pojemników w kuchni.

X2=3 ilość pojemników w ogrodzie, o rozmiar wiekszych w przypadku domu z ogrodem. Lub ilośc pojemników w bloku o dwa lub 3 rozmiary wiekszych.

Y1=2 ilośc pojemników na osiedlu dla selektywnej zbiórki na odzież i na szkło. Bez zmian. Ale można dodać zmienną Y2 np. dla papieru i puszek, czyli do dokładnego sortowania selektywnego.

Z=1 to ten kontener załadowywany na ciężarówkę, może być to tzw. SKIP zamawiany w systuacji remontu w domu.

Ale zapomnieliśmy w równaniu o odpadach płynnych. W większości przypadków domy nie potrzebują już dodatkowego pojemnika(szamba) na takie ścieki, gdyż mają kanalizację.

Ale zobaczmy, że 10 to nie taka bezpodstawna liczba dla pojemników w przypadku próby całościowego recyclingu odpadów z gospodarstw.

Gdy mamy szambo, formuła po dodaniu kolejnej zmiennej wygląda tak: (...+X1+X2+Y1+Z1+Z2)=10. Proste?

A nawet 12 lub więcej, gdy stosujemy selektywną metodę sortowania w okolicy, a więc tak: (...+X1+X2+Y1+Y2+Z1+Z2)=12+.

I to wszystko musi obsługiwać wtedy 1 rodzina, rodzina jako podstawowa komórka w społeczeństwie.

Na koniec dodam, że Michały tańcowały, tak prawie jak Ci Panowie w ministerstwie. Tak J.Tuwim napisał: 

Tańcowały dwa Michały,
Jeden duży, drugi mały,
Jak ten duży zaczął krążyć,
To malutki nie mógł zdążyć.
Tańcowały dwa Michały,
Jeden duży, drugi mały,
Tak tańcują dookoła,
Aż im pot się leje z czoła.

A o co chodzi? No proste. Narobimy się tylko przy tym co wymyśliło Ministerstwo Środowiska, czy tez Klimatu. No dziwna ta metoda na pięc koszy, a poza tym nie rozwiązuje wszystkich spraw w swojej nielogicznej drodze argumentacji. Dlaczego nielogicznej? Sortowanie musi być proste i zrozumiałe też dla dzieci jako człownków rodziny.

Sortowanie musi zacząc się skromnie, jak już pisałem i ulepszać się z każdym przesunięciem tego towaru jakim jest odpad z gospodarstwa. Ten odpad jest niechciany przez nas, lecz poszukiwany przez ludzi zajmujących się recyclingiem. Nie dajmy sobie wmówić, że PIĘĆ rozwiąże cokolwiek. Nie rozwiąże. Dopóki nie poznamy tej formuły, którą tu prezentuję. Jest to zasada fundamentalna. Powtarzam jeszcze raz - to FUNDAMENT, na którym możemy dobrze oprzeć całą gospodarkę zajmującą się odpadami.

X=3, Y=2, Z=1. Jeszcze jakieś pytania?

A więc jeśli dorośli nie rozumieją, to napisze do młodego pokolenia. Dzieci nauczcie rodziców.

undefined

 

i jeszcze po angielsku.

undefined

 

 

OK? To jeszcze podam innym językiem co wchodzi w skład zmiennych X,Y,Z.

 

(1) - Xabc=[a,b,c] ; nazwa na koszu(naklejka): "MIX", albo "ZMIESZANE" i trzy rzeczowniki z listy poniżej (papier, plastik, metal).

 

a=PAPER, papier.

b=PLASTIC, plastik, tworzywa sztuczne.

c=METAL, nieduże metalowe elementy.

Nie rozdzielać elementów z róznych materiałów na siłę w celu wrzucenia do tej mieszanki. Zrobić to ma profesjonalna sortowania. Film z takiej sortowani na końcu wpisu.

 

(2) - Xe=[e]; nazwa na koszu(naklejka): "BIOlogy/BIOlogia".

e= skład: BIOlogy/BIOlogia [jajko, pomidor, kamyk/żwirek/piasek]

 

(3) - Xd=[d]; nazwa na koszu(naklejka): "GLASS/szkło".  

d=Glass/Szkło [opakowaniowe szkło, butelki, słoiki, flakoniki]

Inny kształt pojemnika (układ poziomy), jeśli nie odbiera tego śmieciarka trójkomorowa, tak jak pozostałej dwójki poprzez podnoszenie i wychył. Poziomy kształt da możliwośc łatwego załadunku do bagażnika w aucie i podwózkę do punktu na osiedlu, lub nawet bezpośrednie oddanie butelek do sklepu przy zakupie kolejnych napojów.

To jest jak ta święta trójka, święta trójca, troje świętych, trzy ważne kosze na śmieci.

 

do tego:

 

Ya = Bank odzieży. Nazwa na obudowie(naklejka): "Bank odzieży".

Yb = Bank szkła. Nazwa na pojemnikach(naklejki): "1) - szkło bezbarwne, 2) - szkło zielone, 3) - szkło brązowe, 4) - inne kolory szkła".

Yc, Yd, Ye, ... ? = plus ewentualnie dla chętnych selektywna zbiórka papieru, lub samych puszek, butelek PET, albo HDPE, albo np. telefonów komórkowych w celu odzysku różnych matali, jak złoto i metale ziem rzadkich, lub samych baterii.

 

i ostatecznie :

Za = Kontener na gruz, cegłę, farby, smołę dla domu w remoncie.

Zb = Szambo dla lokalu z instalacją wodną ale bez przyłącza do miejskiej kanalizacji ściekowej.

Zc = Kontener na odpadki produkcyjne z zakładu produkcyjno - usługowego. (Tony makulatury, Tony odpadków krawieckich, Plastików) które odbiera inna przemysłowa "śmieciarka".

To wszystko. Materiał jest na licencji CC Creative Common. Dziel się pomysłami za darmo.

Dziękuję.

Film z sortowni w Ontario w Kanadzie.  "Tour Of London Recycling Centre" . Link do YT. https://www.youtube.com/watch?v=c2Tr-U0nALM